فناوری
موضوعات داغ

تاثیر 90 درصدی واکسن کرونا (COVID-19) شرکت فایزر (Pfizer)

طبق اخبار منتشر شده از سوی شرکتهای BioNTech و Pfizer ، یک نمونه  واکسن COVID-19 ایمنی 90 درصدی در برابر این ویروس ایجاد میکند. درحالی که به گفته سازمان غذا و دارو واکسن تولید شده برای تایید نیاز به ایجاد ایمنی و تاثیر 50 درصدی دارد.
به نقل از رئیس دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه براون (Brown University) :”اگر این میزان از تاثیر به واقع رخ دهد، اتفاق بزرگی است. اتفاقی بسیار بزرگتر از آنچه من انتظار داشتم و باعث تحولی بسیار بزرگ خواهد شد.”

این ادعا بر اساس شواهد اولیه موجود از یک آزمایش گسترده است که 43،538 نفر در آن دخیل بودند.شرکتهای BioNTech و Pfizer امروز صرفا برخی از اطلاعات خود را در این زمینه بصورت عمومی در دسترس عموم قرارداده اند و هنوز توسط هیچ دانشمند مستقلی بررسی و بیان نشده است. هنوز هم این شرکتها در حال جمع آوری اطلاعات از آزمایشات هستند و هشدار میدهند که ممکن است میزان کارایی نهایی واکسن ممکن است متفاوت باشد.

این دو شرکت با استفاده از یک فناوری اثبات نشده مبتنی بر ژن اقدام به تولید واکسن کرده اند. این استراتژی با وارد کردن قطعه کوچکی از مواد ژنتیکی کرونا ویروس به بدن صورت میگیرد. سپس بدن بر اساس دستورالعملهای رمزگذاری شده روی قطعه ژنتیکی ویروس، اقدام به تولید ویروس در بدن میکنند، با این کار بدن با ویروس آشنا شده و سیستم ایمنی بدن میاموزد که با ویروس مبارزه کند. واکسن تولید شده که با همین استراتژی وارد عمل میشود Moderna نام دارد.

واکسن های مبتنی بر ژن باید در دمای فراسرد نگهداری شوند، مسئله ای که حمل و نقل آنهارا دشوارتر میکند. این واکسن دارای تزریق دو مرحله ای است، که باید به فاصله سه هفته تزریق شود. همین مسئله منجر به افزایش پیچیدگی در نوع واکسیناسیون نسبت به واکسن های تک مرحله ای میشود. این دو شرکت ادعا کردند که هفت روز پس از دریافت دومین دوز واکسن توسط بیمار، بدن فرد در برابر این ویروس مقاوم میشود. همچنین میزان محافظت در برابر ویروس پس از هر دوز استفاده واکسن مشخص نیست.

0

امتیاز کاربران: 4.85 ( 8 رای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید