فناوری

دلیل تزریق دو مرحله ای واکسن های کرونا (COVID-19) چیست؟

اولین واکسنهای کرونا (COVID-19) احتمالا به دو مرحله تزریق نیازخواهند داشت

واکسنهای تولید شده فایزر ( Pfizer )/بیون تک ( BioNTech ) و مدرنا شباهت های بسیاری دارند: هر دو در آزمایشات بالینی درصد بالایی از تاثیر را داشتند، هر دو آنها مبتنی بر ژنوم هستند و همچنین هر دو نیازمند 2 دوز تزریق میباشند. نکته آخر امری استاندارد است چراکه بسیاری از واکسنهای مورد تائید سازمان غذا و دارو ( FDA ) اکثرا به چندین دوز تزریق نیاز دارند.

کارکرد واکسن بدین صورت میباشد که با در معرض قراردادن قسمت کوچکی از ویروس سیستم ایمنی بدن را تحریک و در نهایت به تشخیص ویروس توسط بدن منجر میشود. تزریق بیش از یک دوز به این معنی است که سیستم ایمنی فرصت بیشتری برای شناخت و نحوه مقابله با ویروس را در درگیری های بعدی با ویروس کسب کند. سیستم ایمنی بدن برای یادگیری نحوه مقابله موثر با ویروس نیازمند آن است که زمان بیشتری در معرض آن قرارگیرد، چراکه واکسن همانند ویروس در بدن تکثیر نمیشود.

بنابر گفته های آقای یانگ ( متخصص بیماری های عفونی UCLA Health ) : زمانی که برای اولین بار در معرض عاملی قرار میگیرید، سیستم ایمنی بدن تازه وارد مرحله آزمون و خطا میشود. پاتوژن ها، از جمله ویروس کرونا، در سطح خود دارای قسمتهایی هستند که سلولهای مارا برای تولید آنتی بادی به منظور مقابله با عفونت ها تحریک میکنند. واکسن نیز باعث تولید آنتی بادی های خاصی میشود که میتوانند عواملی همچون ویروس هارا از بین ببرند.

دوز های متعدد به بدن این امکان را میدهد که آنتی بادی های بیشتری را تولید کند. همچنین باعث تولید بیشتر سلولهای خاطره میشوند که بدن را تا مدتها پس از ابتلا در حال آماده باش سریع قرار میدهد.

سلولهای خاطره برای همیشه دوام ندارند و با گذشت زمان از بین میروند. به همین دلیل ما برای حفظ ایمنی نسبت به برخی عفونت ها مثل دیفتری و کزاز نیازمند واکسینه مجدد هستیم به عبارتی تقویت مجدد بدن برای بروز پاسخ سریع حین ابتلای مجدد. نا گفته نماند این تقویت ها کاملا متفاوت از واکسن اولیه هستند که تزریق میشوند.

دو دوز بهترین راه برای تولید مقدار موثری از آنتی بادی ها و سلولهای خاطره است، اما مشکلات خود را نیز به همراه دارد. درواقع در دو دوز تزریق ما نیازمند تولید، ذخیره و توزیع دوبرابر هستیم. و با دغدغه های کاری و اجتماعی که امروزه درگیر آن هستیم برای مردم دشوار است که دو بار واکسینه شوند.

 

امتیاز کاربران: 5 ( 2 رای)

منبع
The Verge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید